موشن گرافیک اصطلاح جدیدی برای دسته (ژانر) خاصی که انیمیشن برای مدتی در آن قرار گرفته است، میباشد. موشن گرافیک محل تلاقی میان انیمیشن و طرح گرافیکی است. معمولا این ها بخش های هدف، به منظور ارائه اطلاعات از طریق استفاده از متن متحرک یا گرافیک هستند.

اصطلاح موشن گرافیک 

موشن گرافیک اصطلاح جدیدی برای دسته (ژانر) خاصی که انیمیشن برای مدتی در آن قرار گرفته است، میباشد. موشن گرافیک محل تلاقی میان انیمیشن و طرح گرافیکی است. معمولا این ها بخش های هدف، به منظور ارائه اطلاعات از طریق استفاده از متن متحرک یا گرافیک هستند. آن ها غالبا صداهایی دارند که آنچه را که متن یا گرافیک میخواهد نشان دهد را شرح میدهند. فیلم های دارای متن ترانه نمونه خوبی از موشن گرافیک هستند، گرافیک ها همان چیزی را نشان میدهند که خواننده، میخواند. 

موشن گرافیک با محبوبیت بیشتر و هزینه کمتری برای انیمیشن رایانه ای، شروع به تمایز خود با انیمیشن معمولی کردند. موشن گرافیک ها همچنین شروع به تعریف یک سبک خاص نیز میکنند، که اغلب روشن و رنگارنگ و بدون طرح کلی هستند (فقدان طرح کلی، انیمیشن رایانه ای را ساده تر میکند). 

سبک انیمیشن سیال-جهنده

آن ها معمولا یک سبک انیمیشن بسیار روان و پرتحرک هستند. وقتی با یک روایت کار میکنید، میخواهید بیننده را به صورت بصری درگیر کنید و طوری نباشد که فقط به راوی گوش دهند. برای انجام این کار، هنرمندان موشن گرافیک غالبا تغییرات جذاب و حرکت پویا بین متن یا بین تصاویر گرافیکی را انجام میدهند.

موشن گرافیک ها معمولا بیشتر تجاری و مشتری محور هستند. دیدن این که شخصی یک فیلم مستقل به سبک یک قطعه موشن گرافیک ساخته، نادر است. دلیل این امر مربوط به ترکیب طراحی گرافیک و انیمیشن است. نگاهی به دنیای تجاری و مبتنی بر مشتری جهت طراحی گرافیک و ترکیب آن با انیمیشن، به موشن گرافیک ختم میشود. 

جدید نیست

موشن گرافیک جدید نیست، با این حال در حال حاضر انجام این کار بسیار ساده تر است. یک نمونه قدیمی از موشن گرافیک از نوار آموزشی VHS با نام  Duck in Mathmagic Landموجود است. این ممکن است کمی به کودکان که چگونه ریاضی را یاد بگیرند کمک کند، اما این کار انجام شده شامل موشن گرافیک هاییست که سبک آن ها به سال ۱۹۵۹ بر میگردد .بخشی که دونالد در آن بیلیارد بازی میکند، جایی که آن ها یک میز بیلیارد را نشان میدهند و خطوطی را روی آن ترسیم میکنند، امروز همان ایده برای موشن گرافیک است. 

آن ها باید اطلاعاتی را ارائه دهند و ایده ای را به بیننده نشان دهند، بنابراین این کار را با استفاده از انیمیشن و حرکت انجام میدهند.

گروه هنرمندان

هنرمندان موشن گرافیک سعی در معرفی خود، فراتر از یک گروه هنری دارند. آن ها به جای تعریف گسترده تر “انیماتور” ، انتخاب کردند که خود را با برچسب خاص “هنرمند موشن گرافیک ” معرفی کنند، دقیقا مانند اینکه به بعضی افراد میگویند “انیماتور شخصیت” و نه صرفا انیماتور. اگر شما یک انیماتور هستید، میتوانید یک انیماتور شخصیت، یک انیماتور انتزاعی، یا هر چیزی باشید. اما با گفتن اینکه شما یک هنرمند موشن گرافیک هستید، به مردم اجازه میدهید بلافاصله بدانند شما چه کسی هستید و چه کاری انجام میدهید. 

جایی که کمی دشوار میشود این است که هرچه اصطلاح موشن گرافیک محبوبیت بیشتری پیدا کند، به نظر میرسد افراد بیشتری در حال استفاده نادرست از انیمیشن ها برای آن هستند. فقط به دلیل اینکه انیمیشن روشن و رنگی است بدون طرح کلی، به معنای موشن گرافیک نیست. 

همچنین بخاطر داشته باشید که برای اینکه از موشن گرافیک ها استفاده کنید، نیازی به سبک رایج آن ها نیست. در واقع، اگر کار شما متفاوت به نظر برسد، ممکن است به شما در ماندن، بین هنرمندان موشن گرافیک کمک کند!