نوشتن اسکریپت ) اسکریپت، قطعه کدی است که ممکن است با زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوتی کدنویسی شده باشد و همچنین گستردگی و تعداد خطوط آن می‌تواند از چندین خط به چندین هزار خط برسد( برای حرکات گرافیکی به کارمی آید، سفارش دهندگان معمولا در این خصوص اشتباه می کنند وگاه  نشست مشترکی با یک فیلمنامه نویس و طراح برگزار می کنند؛ این درحالی است که یک فیلمنامه نویس لزوماً نمی داند که گرافیک چگونه به حرکت در می آید و یک طراح هم شاید نتواند آنچه را که در یک فیلمنامه واقعاً ضروری است درک کند، چراکه روش فکری هر دو آنها متفاوت است.

شاید به نظرتان برسد که کار آمد ترین راه این است که کارتان را به صورت جداگانه به  یک طراح و یا یک فیلم نامه نویس واگذار کنید اما حقیقت این است که این تصمیم خوبی نیست؛ بلکه همکاری این دو گروه با یکدیگر بهترین روش برای شما خواهد بود تا به بهترین نتیجه دست یابید.

هفت نکته ای که به شما در این مسیر کمک می کند.

۱٫ تنها کار نکنید؛ اگر امکان برگزاری جلسات حضوری را ندارید، می توانید از راهنمایی ها و نظرات طراح و یا فیلمنامه نویس بهرمند شوید – فیلمنامه نویس می تواند شما را در نحوه اجرای طرح راهنمایی کند. نیاز نیست که هر دقیقه از فرایند بررسی شود. اگر تبدیل متن به گرافیک غیرممکن است، در مراحل اولیه این تصمیم را بگیرید که اینکار شدنی نیست و یا در نهایت یک کار معمولی خواهد شد!

۲٫ کلمات کافی نیست؛ می توانید اسکریپتی را تهیه کنید، اما نیاز به همه جزئیات نیست. یک تصویر هزار کلمه ارزش دارد و یک گرافیک متحرک می تواند یک تن اطلاعات را در یک فضای بسیار کوچک جمع کند. فضای لازم را برای تصاویر باقی بگذارید و روی آنچه که باید گفته شود متمرکز شوید.


۳٫ تصاویر را مو به مو ننوسید؛ احتیاجی به نوشتن تصاویر خیلی دقیق و مانند فیلم نیست. از مشاوره طراح کمک بگیرید. آنچه به نظر شما می رسد خوب است ممکن است به صورت گرافیکی اجرایی نشود –  شما با دادن فضای کار به مجریان طرح می توانید بهترین نتیجه را بدست آورید و از تجربیات آنان بهرمند شوید.

۴٫ آزادی عمل بدهید؛ برای دیدن یک فیلم دو دقیقه ای نیاز به فیلمنامه دو دقیقه ای ندارید. گرافیک یک روش عالی برای رسیدن به ایده ها است، اما مردم برای جذب آنها به زمان نیاز دارند. به طراحان اعتماد کنید – آنها می توانند از این آزادی عمل استفاده موثر کنند و نتیجه بهتری عاید شما شود.


۵٫ فرآیند چند مرحله ای ایجاد کنید.  یک فیلمنامه خشن بنویسید و سپس آن را به طراحان منتقل کنید. در مورد صفحه داستانی اظهار نظر کنید – پیشنهادهای قراضه دهید تا چیزهای جدیدی به آن اضافه شود – تنظیم مجدد اسکریپت … اگر در طول فرایند با هم کار کنید، می بینید که تمام کارها همزمان با هم جمع می شوند و این شانس را به شما می دهد که ببینید چه چیز درست است و چه چیز نیاز به تغییر دارد.

۶٫ داستان بگویید؛ گرافیک به نوعی حرکت قوس روایی نیاز دارد – یک مقدمه ، برای دنبال کردن اطلاعات. دراواسط  کار، به شیوه هایی نیاز دارید که از آن طریق بتوانید درک و مفهوم موضوع را به مخاطبین انتقال دهید و در پایان، همه چیز پیچیده می شود تا به مردم بگویند که کجا باید بروند. 

شما می خواهید مردم  موضوعی را از طریق گرافیک یاد بگیرند، یا آنرا مشاهده کنند. یک ساختار واضح در اسکریپت به طراحان کمک میکند تا گرافیک مورد نیاز را پیشنهاد دهند!

۷٫دو دلی ایجاد کنید؛ در جایی که شما ایده کاملاً واضحی از آنچه ویدیو باید بگوید دارید میتوانید ببینید که طراحان گرافیک به کجا می روند، با طرح ایده می توانید طرح را بسیار ساده تر کنید – آیا نیاز دارید که بگویید فروش با گذشت زمان بصورت تصاعدی در حال افزایش است؟ شاید برای طراح آشکار نباشد که چگونه می خواهید آن را بیان کنید، اما طراحی یک نمودار می تواند از نوشتن یک پاراگراف قدرتمندتر باشد!

بدیهی است که کلید اصلی انعطاف پذیری پاسخگو بودن است. به افرادی که با آنها کار می کنید گوش دهید، از تجربه آنها استفاده کنید و یک فضای مشترک ایجاد کنید.

منبع: www.freelancer.com